Så som jag ser det
Kust, hav och natur. Därtill lite text som tillsammans med bilden blir intressant och kanske väcker tankar. Kanske överraskar jag någon gång med något annat än naturbilder. Det hoppas jag ni kan stå ut med.
Inte som Norge men Sumpafallen duger gott
Jag har en hel drös av goda vänner som just nu befinner sig i norska fjällvärlden. Några är i Innerdalen, där jag själv var en vecka förra året, andra är i Rondane. De lägger ut den ena fantastiska bilden efter den andra och jag måste erkänna att jag gärna hade varit där - nu. En höstresa till Norge nästa år finns med i planeringen och tills dess är det motiven hemmavid som gäller. Denna lätt frostbelupna morgon blev det en tur till Sumpafallen och här är resultatet.
På väg till Högvadsån och Sumpafallen.
Nedströms.
Mellan två forsar.
Samma här.
Och här.
Längs ån.
Övre fallet där laxen hoppade i förra veckan.
Övre fallet.
Övre fallet.
Inlagt 2013-09-27 17:03 |
Läst 2830 ggr. |
Permalink










Du är så snäll, tack, tack.
Hälsar
Monica
Tack så jättemycket.
/ Lena
Det är sant men det var de fina Noregbilderna som de lägger ut nu som inspirerade mig att ge mig ut. Tack för kommentaren, alltid kul när någon tycker nåt om det man skriver och bilderna man lägger ut.
Jättefint Bengt.
//Leif
Tack, tack Leif. Närproducerat, ja, det var inte så dumt.